Edirne a grécke pohraničie – odkiaľ Osmani dobyli Konštantínopol

Autor: Slavomír Ogurčák | 15.9.2014 o 1:29 | (upravené 15.9.2014 o 9:08) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  854x

Keďže som optimista a na problémy sa radšej pozerám ako na príležitosti, som veľmi rád, že vďaka šikanujúcej vízovej politike (snažím sa byť slušný) som mal tú česť navštíviť toto veľkolepé bývalé hlavné mesto a zažiť super party v zabudnutom kúte Grécka bez mora. Síce od tohto výletu prešiel rok (som ja ale lenivec), miesta sa nezmenili a vždy čakajú aj na vašu návštevu. Chcem sa s vami podeliť, prečo tieto zvláštne destinácie stoja za videnie a čo tam je také úžasné.

Ešte minulé leto, ktoré som trávil v Istanbule pri mojej už ex, platila pre Slovákov vízová povinnosť. Po 30-tich dňoch som bol nútený opustiť Turecko a vrátiť sa späť na hranice po nové víza za 15€ na ďalších 30 dní. Dnes už tieto idiotiny nemusíte riešiť a napr. na dovolenku v Antalyi môžete smelo napochodovať s celou rodinou a ušetriť na pečiatkach v pase celkom slušnú sumu, ktorú môžete minúť aj na takéto srandičky.

 

Keď som sa pozrel na mapu, aká je najkratšia úniková cesta z Istanbulu, uvidel som Edirne, ktoré je hodinu a pol cesty autobusom, 20km od Bulharska a 10km od Grécka. Výborne, tam som ešte nebol. Ako inak, pozrel som si ľudí z Couchsurfingu, ktorých by som mohol pootravovať. V Edirne sme nakoniec mali samo-objavovanie. Žiaľ, pár kočiek sa mi ozvalo, až keď som mal po výlete. Z gréckeho pohraničia ma typkovia pozvali na ich lokálny festival, tak som mal nasledujúci smer jasný.

Mapa únikuMapa úniku (-)

Turecké diaľkové autobusy nie sú pre cudzincov, pretože sa bez turečtiny a pomoci lokálov ľahko stratíte ako Alica v krajine divov. Na druhej strane, ponúkajú výborné služby, od zvážania do stanice až po časté obsluhovanie počas cesty - sladkosťami, vodou, čajom, atď.

Ako som spomenul, Edirne je hraničné mesto s Bulharskom a Gréckom, kde žije 140.000 ľudí a kde sa nachádza veľká moderná Trácka univerzita. Medzi rokmi 1365 - 1453 bolo hlavné mesto Osmanskej ríše, až do dobytia Istanbulu. Dokonca je tam aj slovenský konzulát. Tiež sa tam každoročne usporiadavajú majstrovstva v tradičnom olejovom wrestlingu.

Rektorát Tráckej univerzity v EdirneRektorát Tráckej univerzity v Edirne (-)Olejový wrestlingOlejový wrestling (-)

Poviem vám, európski (trácki) Turci sú iní než Turci z Anatólie. Sú viac balkánsko-európski, majú radi balkánsku hudbu, majú príbuzných v balkánskych krajinách a bližšie sú im hodnoty Ataturka než Erdogana, čo je vidieť aj na volebnej mape (CHP – ataturkova strana, AKP – erdoganova strana).

article_photo (-)article_photo (ja)

Sulimiyeova mešita je jednou z najkrajších stavieb islamskej architektúry. Je vysoká 43 metrov. Dokončená bola v roku 1574 a je na listine UNESCO.

article_photo (ja)article_photo (ja)

Interiér je tiež úchvatný. Aj keď sa tam asi nebudete modliť, poskytuje príjemný oddych počas horúceho rušného dňa. Ornamenty z keramiky na strope, mäkké koberce, v strede fontánka (z ktorej pijú deti, aj keď voda nie je pitná).

article_photo (ja)

Vedľa Sulimiyeovej mešity sa nachádza komplex starých mešít. Stavané boli tak, aby v nich boli aj obchody a nemocnice.

Vo vnútri starej mešity sú až mystické kaligrafie.

article_photo (ja)article_photo (ja)

Cesta k Grécku vedie cez námestie.  Na námestí sa nachádza veľa menších fontán a zvláštne, ale zaujímavé „sochy“ . Mimochodom, veľa Grékov z pohraničia tam chodí na nákupy alebo len tak na kávu. Asi ako mi do Užhorodu, len bez 4-hodinového čakania a agónie na hraniciach.

article_photo (ja)

Edirne ciğeri alebo smažená pečienka. Typické jedlo tohto regiónu. Na moje prekvapenie to bolo veľmi chutné.

article_photo (ja)

Typický osmanský bazár, kde nájdete celkom dobré topánky za 6€.

article_photo (ja)article_photo (ja)

Niektoré historické domy ešte čakajú na svoju rekonštrukciu.

article_photo (ja)

Za mestom sa nachádzajú dva sultánové mosty cez rieku Maritsa. Tá pramení v Bulharsku a tvorí hranicu medzi Tureckom a Gréckom v celej Trákii.

article_photo (ja)

Prechod cez hranice. Asi 300 metrová ohradená cesta medzi tureckým a gréckym prechodom. Za plotom sú samé slnečnicové polia. Na oboch stranách stáli vojaci so samopalmi, tak som radšej nefotil (aj tak je to zakázané). Je zvláštne, že spojenecké krajiny v NATO sa takto navzájom strážia. Prechod je celkom malý a takmer plynulý. V podstate aj tak veľa áut tadiaľ neprechádza.

article_photo (ja)

Grécka strana prechodu s „európskym parkom“. Slovenskú vlajku som však nájsť nemohol.

article_photo (ja)

Welcome to Greece, najsevernejšia časť Grécka. Len pár metrov za hranicami je pokojná dedina s peknými domami, kde všetci tínedžeri jazdia na motorkách. Musím vám povedať, že to   bol obrovský rozdiel v úrovni a popri dievčatách v minikraťasoch som hneď cítil uvoľnenú spoločenskú atmosféru a mal som ten pocit, že som späť v Európe. Pivo stálo síce 1,70€, ale na ceste späť som si kúpil do zásoby hneď 10 plechoviek, keďže všetok alkohol v Turecku je aj tak drahší.

article_photo (ja)

Na konci dediny boli motokrosové preteky a ten festival. Zo vstupnej brány mám neuveriteľnú príhodu. Veľký namakaný chlap na vstupnej kontrole sa ma pýtal, čo mám v batohu. Povedal som, že nejaké oblečenie, ale aj veľkú dýku, ak to nevadí. Povedal, že nie, hlavne nemôžu byť fľaše.

article_photo (ja)

Tento festival sa uskutočňuje každý rok začiatkom augusta, na ktorý vám odporúčam ísť. Konečne som sa slobodne a kvalitne opil. Presne podľa môjho gusta. Relatívne lacné pivo a ouzo, spolu s Grékmi a Grékyňami naokolo. Aj sa ma tam pýtali odkiaľ som a všetci vedeli, čo, kde je Slovensko. Väčšinou spievali grécki umelci z popu, hip-hopu, rocku atď., ktorí mixovali folklórne prvky. Najviac to roztočil Aggelakas . Je to taký postarší excentrický typek. Nejakú hudbu si môžete vypočuť aj tu.

 

article_photo (-)article_photo (ja)

S mojimi hostiteľmi sme po záverečnej šli ku nim domov do mesta Orestiada. Mesto bolo vybudované po 1. svetovej vojne armádou, preto také usporiadanie ulíc ... Dokonca, v niektorých miestach môžete dovidieť cez celú ulicu až na druhý koniec mesta. Má 20.000 obyvateľov.

„Zelený park“ … ale v zime veľa prší a dokonca môže nasnežiť takto v severnom Grécku aj 20cm snehu.

article_photo (ja)

Na kávičke s hostiteľmi, obľúbenej voľno časovej aktivite bez ohľadu na generácie. Môj hostiteľ Theo skončil pedagogiku v Thessaloniki a šiel na povinnú vojenskú službu. V tom čase bol však v domácom liečení, lebo sa při niečom zranil. Bol ale rád, pretože službu považoval len za stratu času. Mimochodom, veľmi dobre poznal Slovensko a dokonca bol na Pohode. Jeho sestra je študentkou medicíny, tiež v Thessaloniki. V tomto regióne nie je veľa práce a aj študenti odchádzajú preč do veľkých miest. Takto sa všetci kamaráti stretli v strede leta.  A ko mi bolo povedané, všetky zmeny, trendy a pod. prichádzajú do tohto kraja asi ako posledné v Grécku. 

article_photo (ja)

Včerajšie party miesto. V podstate voda po kolená je veľmi príjemná a svieža. Rodinky s deťmi tam radi trávia popoludnia.

Keď som opúšťal mesto a šiel k hraniciam, mal som problém s dopravou. Kvôli kríze zredukovali autobusy, a tak jazdili raz za dve hodiny!

article_photo (ja)

Opäť v Turecku. Toto je nabíjacia stanica pre všetky typy mobilov. Nájdete ich po celom Turecku a za 40 centov si môžete nabíjať mobil asi na 15-30 minút. Určite budete súhlasiť, že by to ulahčilo život aj u nás.

 

Klasika, vďaka Couchsurfingu (CS) toho zažijete na každom mieste Zeme až až! Moje CS heslo: Vidieť viac, vedieť viac, zažiť viac, platiť menej. Tento rok sa mi žiaľ nepodarilo stretnúť s mojimi gréckymi kámošmi. Popravde, zo strednej Európy sa tam necestuje ľahko. Ale vidíte, aj za jeden večer sa dokážu vytvoriť hlbšie priateľstva, zvlášť ak ide o podobne zmýšľajúcich ľudí, čo na CS nie je problém.

 

Ak sa Vám článok pácil, hlasujte zaňho na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?