Turecké ulice ako bojisko, slovenské média mlčia

Autor: Slavomír Ogurčák | 2.6.2013 o 0:41 | (upravené 3.6.2013 o 18:52) Karma článku: 13,40 | Prečítané:  19304x

[Aktualizácie pod článkom] Protesty pripomínajú arabskú jar a slovenské média mlčia napriek tomu, že Turecko je dovolenkovou destináciou 90.000 Slovákov a 200.000 Čechov. V Turecku sa už totiž piaty deň protestuje. V štvrtkovú noc polícia podpálila stany spiacich demonštrantov a zaútočila na nich plynom. Cez deň polícia pokračovala v prehnane hrubej sile a všetky okolité ulice „čistila" plynom, aby sa ľudia nezhromažďovali. Dnes sa k masovým demonštráciám proti autoritárskej vláde pridali veľké mestá v Turecku (Ankara, Izmir, Antalya, ...) a v Európe (Brusel, Praha, Berlín, ...). Slovenské ministerstvo zahraničných vecí ani naše zastupiteľstvá v Turecku doteraz nevarovali občanov o nepokojoch.

 

Momentálne, podľa hlásení z ulíc, polícia začala používať zakázaný plyn Agent Orange (používaný vo vojne vo Vietname). Taktiež v Ankare policajné auto v priamom centre vrazilo do skupiny demonštrujúcich. Turecké štátne média vysielajú rozhovory s premiérom Erdoganom, ktorý obviňuje demonštrantov z klamstiev a vyzýva ich na okamžite ukončenie protestov. Podľa obrázkov z ulíc to vyzerá, že vláda zašla tak ďaleko a vyprovokovala dosť ľudí na to, aby v nasledujúcich dňoch alebo týždňoch došlo k veľkým udalostiam v krajine.

Ako to celé začalo? V centre Istanbulu je starý park, čo by jediná zeleň široko ďaleko, ktorý sa vláda rozhodla premeniť na nákupné centrum. Stovke ľudí sa to nepáčilo tak prišlo brániť posledné zelené miesta proti vládnemu zámeru. Polícii došla trpezlivosť a proti pokojným demonštrantom použila plyn. Pre milióny občanov Turecka to bol posledný moment tolerovania policajného štátu. Viac o udalostiach okolo Gazi parku si môžete prečítať v blogu Slovenky žijúcej v Istanbule.

Ničenie začalo

 

Útočiaci protestujúci

 

Útok začal

 

Aby ste sa vžili do pocitov (najmä mladých ľudí) v Turecku, priblížim zopár faktov o stave demokracii. Za protištátne názory je za mrežami vyše 2.500 študentov. Taktiež Turecko väzní viac novinárov než Irán a Čína. Za to, že píšu proti vláde a o genocíde Arménov, ktorú Turecko odmieta uznať. Premiér Erdogan už dlhšie odmieta počúvať názory ľudí a uzurpuje si čoraz viac právomoci. A čo viac, pro-islamská vládna strana AKP (vo voľbách 2011 získala 44%) pomaly odbúrava sekulárny štát a prejavuje sa to aj na ľuďoch. Totiž minulý týždeň bol bozkávajúci sa mladý pár na zastávke metra v Ankare urážaný, že to nie je miesto na amorálne správanie sa. Taktiež minulý rok v Istanbule šofér autobusu sa navážal bozkávajúceho sa mladého páru, že „to nie je miesto na sex". Po týchto udalostiach zorganizovali (moderní) Turci protesty proti „novým morálnym pravidlám". Medzi ďalšie nariadenia posledného obdobia patril aj zákaz predaja alkoholických nápojov po 22-hej hodine.

Nepokoj demonštrujúceho

401902_10151479714267572_340804280_n_res.jpg

296259_541502159243146_1152550770_n.jpg

 

Istanbul 1.6.

 

Keďže média sú ticho a EÚ tiež, pretože chce mať dobré vzťahy s tureckou vládou, jedinou cestou ako zastaviť policajnú brutalitu a pomôcť Turkom je šírenie informácii cez sociálne siete a získavanie si medzinárodnej podpory ľudí. Tiež stojí za uváženie, čo naše spravodajstvo ponúka. Bojí sa, že by si Slováci uvedomili možnosť protestov ako vyjadrenie nespokojnosti so smerovaním krajiny?

 

Zhromaždenie v Prahe

Zhromaždenie v Bruseli

 

Video, ako v centre Ankary vráža policajné vozidlo do demonštrujúcich (TU)

Iné videa z dnešného dňa (TU).

Viac fotiek z protestov: http://occupygezipics.tumblr.com/

 

Aktualizácia 2.6. 1:08

Látka Agent Orange je nepotvrdená a nepravdepodobná. Podľa oficiálnych informácií združenia lekárov je počet zranených v Ankare 414, z toho vážne zranených 14.

 

Aktualizácia 2.6. 15:32

Premiér Erdogan pokračuje vo svojej neústupnej rétorike. Na mieste Gazi parku vybuduje obchodné centrum tak, ako povedal. "Nepotrebujem si pýtať povolenie opozície ani tých pár záškodníkov." Ešte dodal, že tam vybuduje aj mešitu. Článok TU

 

Aktualizácia 2.6. 16:00

Udalosti sú zaznamenané na Wikipédii. Všetky dôležité čísla, informácie, pozadie je TU. Stránka vyzerá byť priebežne aktualizovaná.

 

Aktualizácia 2.6. 16:49

Momentálne je v Istanbule (Taksim) 40.000 ľudí a po odchode polície čistia námestie. Toto je video spred hodiny z 3. najväčšieho mesta Izmir (kto má Facebook) - TU, podľa ktorého môžeme usúdiť, že nie všade je situácia pokojnejšia, ako píše Sme.

Ministri tureckej vlády prestávajú podporovať svojho premiéra. Minister školstva Nabi Avci: "Tieto incidenty sú indikátorom, ako sme úspešní a talentovaní. Uspeli sme v tom, čo opozícia nie je schopná urobiť ani za 5 rokov. Spojili sme frakcie, ktoré sú nepredstaviteľné, aby fungovali spolu." Myslel tým nacionalistov, socialistov, Kurdov a homosexuálov.

 

Aktualizácia 2.6. 17:43

V centre Ankary sa podľa predpokladov zišlo ešte viac ľudí než včera. Fotka TU

Mimochodom, toto video ukazuje, čo spustilo nepokoje v Istanbule. TU

 

Aktualizácia 2.6. 20:16

Ak ste boli zvedavý, aký projekt sa ma realizovať na mieste parku, tak TU je ilustračné video. V skutku, vyzerá to celkom zaujímavo a atraktívne, ale tiež je vidieť, že sa zelená plocha rapídne zmenší. Ako je už spomenuté vyššie, v Istanbule je nedostatok zelene a obchodných centier je tam kopu. Každopádne po postupe polícii a prístupe vlády ľudia ten projekt už z princípu budú odmietať.

Zhromaždenie v Istanbule dokumentuje TÁTO fotka spred pár hodín.

TU ešte nájdete fotky z piatkových protestov a určitých faktoch o zranených či mŕtvych.

 

Aktualizácia 2.6. 21:45

Ako sa k situácii stavia armáda? V minulosti prebehli tri vojenské prevraty, keď sa bezpečnostná situácia a sekularizmus vymykal kontrole. V súčasnosti sú na popud vládnej strany vojenskí generáli súdení za pokus o prevrat v 1997. Turecká armáda to berie na vedomie a podľa možností sa snaží pomáhať demonštrantom napríklad maskami alebo aj zastavovaním a spomaľovaním policajných áut. Iná fotka TU a video zastavenia policajných vozidiel.

BLwu7pMCYAAi_db.jpg

 

Aktualizácia 2.6. 23:15

Média sú cenzúrované. Naľavo je CNN Turk, napravo je CNN International. Podľa môjho známeho je v Turecku  270 televíznych kanálov a len na 2 môžu sledovať udalosti o protestoch. Všetky informácie je najlepšie sledovať cez sociálne siete (Fb, Twitter, atď.). Turci volajú po zásahu vlastníkov CNN.

Premiér Erdogan dnes tiež vyhlásil, že Twitter je pre spoločnosť nebezpečný, pretože klame.

Internetová stránka istanbulskej polície je neprístupná a podľa neoficiálnych informácií bola napadnutá hackermi: www.iem.gov.tr

Ako som napísal vyššie, protesty spojili večných nepriateľov. V TOMTO prípade aj fanušíkov futbalových rivalov.

ScreenShot_res.png

 

Aktualizácia 2.6. 23:46

K demonštrantom v Istanbule sa pridali aj známe hviezdy tureckého šoubiznisu. Dobre známy "Onur" a "Šehrezáda".

onur_res_res.jpg

Do ulíc vyšli aj zástancovia Erdogana, väčšinou striktní moslimovia. Na fotke TU moslimské ženy s tabuľou "Môj premiér, sme s Vami".

Tu je LINK do albumu čerstvých fotiek zo zhromaždenia v Izmire. Ľudia búchajú na hrnce ...

 

Aktualizácia 3.6. 00:40

Demonštrujúci v Izmire podpálili miestnú budovu vládnej strany AKP. Ich internetová stránka http://www.akparti.org.tr/ bola napadnutá hackermi. Živé vysielanie môžete pozerať TU.

burn.jpg

 

Aktualizácia 3.6. 1:55

TÁTO fotka ukazuje večerné zhromaždenie ľudí v študentskom meste Eskişehir.

K európskym metropolám a New Yorku sa k podpore pridávajú aj ľudia z Toronta TU

Premiér Erdogan má dnes údajne letieť na oficiálnu návštevu Alžírska.

 

Aktualizácia 3.6. 9:31

Polícia v noci pritvrdila a plynom útočila na "nepohodlných" občanov dokonca aj v prízemných bytoch. Video je TU.

Každý sa snaží pomôcť ako vie, lekári a študenti medicíny poskytujú zdravotnú pomoc v uliciach, právnici obhajujú (zatknutých) protestujúcich zadarmo.

 

Aktualizácia 3.6. 13:11

Turecká polícia sa správa ako nepríčetná, TU sú videa z noci. Na TOMTO videu polícia ničí bankomat. Podľa blogu Lucie Mrazovej to polícia robí, aby obviňovala protestujúcich.

Na TEJTO stránke si môžete pozrieť fotky od samého počiatku okupácie parku až po posledný vývoj.

V Brne bude v utorok happening na podporu demokratických slobôd v Turecku.

 

Aktualizácia 3.6. 15:41

Správa ešte nie je oficiálne vyhlásená, ale v utorok a v stredu má prebehnúť v krajine generálny štrajk.

Podľa oficiálnych informácií bolo doteraz v 67 mestách zatknutých viac než 1.700 ľudí.

Univerzity odložili záverečné testy a podporili odpor v Istanbule.

V Istanbule je už takmer 1.500 ranených a mešitu využili protestujúci na provizórnu nemocnicu.

Erdogan naďalej odmieta legitimitu protestov a tvrdí, že pravdepodobne ide o manipuláciu extrémistov zo zahraničia, čo má prešetriť kontrarozviedka. Erdogan kritizoval autoritárskych vodcov na Blízkom východe, no dnes používa ich taktiku. Zdá sa, že české a slovenské média tomu začali venovať viac pozornosti.

zena_res.jpg

 

Aktualizácia 3.6. 18:32

Myslím, že Sme dnes začalo dostatočne informovať o situácii v Turecku a oveľa väčšie množstvo ľudí sa zaujíma o osud tureckého ľudu, než pred pár dňami (aspoň na Facebooku). Preto verím, že záujem o udalostí, pretavený do podpory o ukončení násilia, bude pretrvávať a informácie sa budú šíriť naďalej, prinajlepšom v ešte väčšej intenzite. Ďakujem za Vašu podporu a dúfam, že som Vám pomohol otvoriť oči.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?