Deň bez vody a jedla

Autor: Slavomír Ogurčák | 31.7.2012 o 1:33 | (upravené 31.7.2012 o 1:49) Karma článku: 5,90 | Prečítané:  1034x

Ankara, Turecko. O 3:50 zaznie v uliciach hlasný spev v mene Alaha. Od tohto okamihu až do 20:20 nemôžete nič jesť, piť, fajčiť a byť sexuálne aktívny. Zo zvedavosti, v duchu hesla „najskôr skús, potom hodnoť“, ale aj pre plus u mojej potencionálnej svokry som sa rozhodol jeden deň držať pôst Ramadan. Cez deň má byť 37°C, ale idem do toho tak, ako časť tejto spoločnosti. Aké to je a k čomu to je dobré?

Ramadan (v tur. Ramazan), je jeden z piatich základných pilierov islamu. Ide o mesiac trvajúci pôst, počas ktorého pred východom Slnka až po jeho západ nemá nič prejsť cez ústa veriaceho moslima. Tento pôst ma prinútiť moslimov zahĺbiť sa do svojho vnútra, modlitbám, sebadisciplíne, sebakontrole a súcitiť s chudobnými. V tom čase sa charity najviac aktivizujú, v televízii chodia samé reklamy na prispenie. S tým je spojený ďalší pilier islamu, zakat, podeliť sa s chudobnými. V Turecku žije aj cca. 15 miliónová vetva islamu - Aleviti. Žiaľ, často čelia útokom fanatikov, pretože ako moslimovia (alebo sekta islamu) majú iné tradície, hodnoty a spôsob Ramadanu.

 

Ako v praxi prebieha pôst? Na náročný deň sa musíte poriadne pripraviť. Okolo 2:30 ráno chodia po uliciach bubeníci, aby prebudil spiacich na ,,druhú večeru,, alebo skôr raňajky. Aj keď vôbec nie ste hladný alebo smädný, radšej sa najete ešte raz a vypijete aj pollitra vody.

Cez deň, ako ubiehali hodiny, som samozrejme, pociťoval čoraz väčší smäd a hlad. V popoludňajších hodinách ma od hladu začala bolieť hlava a kvôli dehydratácii bolo náročné čo i len rozmýšľať. Zvlášť, ak ste aktívny človek, je to veľmi obmedzujúce. Ľudia mi povedali, že prvé 2-3 dni sú najťažšie. Potom si telo zvykne. V podstate, aktívny život sa presúva do večerných hodín. Cez deň sú reštaurácie a obchodné domy takmer prázdne, ale ich prevádzkové hodiny sú predlžené do noci. Ako som chodil po uliciach a po inštitúciách, tak bolo viditeľné, kto pôst dodržiava, pretože (hlavne muži) len sedeli v tieni, pohybovali sa čo najmenej, driemali, taktiež sa chytali za hlavu ... . Od 20:00 každý nedočkavo čaká na spev z minoritov. V reštauráciách v tú dobu nie je voľného miesta, celé rodiny sedia spolu doma alebo v parku. Stoly sa doslova ohýbajú z toho jedla. Tu som si pomyslel, či to nie je pokrytecké, myslieť na chudobných a pritom na večeru sa prežierať až do puknutia, že ani chudobní si nemôžu dovoliť toľko jedla. Najviac zaujímavé pre mňa bolo, že polícia a armáda toleruje Ramadan, takže keď vojaci a policajti melu na konci dňa z posledného, je to ideálny čas na zločiny. Ale o takom zneužívaní som nepočul. Je zrejmé, že sa celá ekonomika počas tohto mesiaca spomalí, pretože ľudia sú menej aktívni, majú menej síl a menej spotrebúvajú.  Takým štýlom prebieha každý deň počas celého mesiaca Ramadan, ktorý tento rok trvá od 20. júla do 18. augusta.

 

Ramadan je pôst dvoch extrémov. Mesiac myslenia na chudobných, ale aj pomáhania im a na druhej strane odopierať si ľudské potreby až nakoniec sa prežierať. Je diskutabilné, či „darovanie ryby hladnému je ľahšie, než naučiť ho chytať ryby". Ako pilier islamu je nepredstaviteľné zmeniť to a ja, ako aktívny človek, musím priznať, že nikdy sa nechcem obmedzovať tak zbytočne striktným pôstom akejkoľvek ideológie. Ale nikdy nehovor nikdy, lebo sebakontrola a sebadisciplína by sa zišla každému. Aby som však uviedol obraz o Turecku na správnu mieru, Ramadan dodržujú len silno veriaci (konzervatívci). Veľa ľudí v uliciach normálne pije, fajčí a je. Sú to hlavne ženy, mladí moderní ľudia a väčšina pracovníkov štátnych inštitúcii, kde ešte stále panuje duch sekularizmu. Na západe krajiny to nehrotia, turisti sa nemusia obávať obmedzení, ale východ krajiny až taký tolerantný nie je.

 

Ľudia prichádzajú na večeru

Ľudia prichádzajú do reštaurácii

 

Prvý chod

Prvý chod (druhý nemám zachytený)

 

Uživajme si život :)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Prečo je nevyhnutná vojna Facebooku a Bruselu

Padol prvý výstrel v regulačnej vojne, ktorá bude určovať podobu Európy.

EKONOMIKA

Bankár: Bezúročné pôžičky nie sú charita. Slúžia na prilákanie

Techman tvrdí, že polovica hypoték čoskoro zdražie.


Už ste čítali?