Erasmus – škola života ...

Autor: Slavomír Ogurčák | 18.5.2012 o 16:41 | (upravené 18.5.2012 o 17:17) Karma článku: 8,36 | Prečítané:  2146x

... ktorá dokáže zmeniť život. Minulý rok som strávil výmenný univerzitný pobyt v Regensburgu, Bavorsko. Chcem sa s Vami podeliť o moje zážitky s Erasmom a Nemeckom, ktoré sa vo mne hlboko zapísali, a ktoré by som nikdy počas bežného vysokoškolského života nezažil. Ak máte tu možnosť stráviť čas v zahraničí, využite ju!

Regensburg

Regensburg


Keď sa po nekonečnej byrokracii zrazu ocitnete na Erasme a začnete spoznávať ľudí, zistíte, že sa na jednom mieste ocitla vzorka celej Európy. Takmer všetky európske národy, všetky vetvy kresťanov, moslimovia a židia, černosi z Francúzska, Pakistánci z Anglicka, homosexuáli, atď. Nie, nikto nikoho nechcel zabiť, pretože na Erasmus chodia väčšinou ľudia, ktorí toto neriešia a chcú spoznať iných ľudí z celého sveta, štúdium a život v zahraničí. Na výmenných pobytoch sú študenti nie len z Európy, ale zo všetkých kútov sveta. Nás sa v Regensburgu ocitlo 250 erasmákov, takže o zábavu sme sa vždy vedeli postarať. Boli sme jedna veľká (európska) rodina. Treba si však vedieť vybrať, pretože niektorí moji známi boli na školách, kde ich bolo len približne 14 erasmákov, a okrem nudy a školských povinnostiach si toho až tak veľa neužili.

Keď som hodnotil národy, ich vlastnosti atď., tak najviac som bol prekvapený z Írov. Bolo ich tam asi 7. Dobre som si s nimi rozumel, čo sa týkalo alkoholu a iných nerestí. Väčšina z nich poznali Slovensko dobre aj vďaka práve prebiehajúcej kvalifikácie na ME vo futbale a niektorí dokonca navštívili Bratislavu (možno poznáte tie britské tripy za alkoholom a ženami do BA). Prečo sa im tak venujem? Pretože som tak detinské správanie ešte nezažil, a keď boli naliatí, tak sa vždy dalo niečo čakať, ako keď napr. počmárali stenu na intráku hákovými krížmi alebo keď porozbíjali na chodbe všetky sklenené fľaše, ktoré našli.

Francúzi tiež boli nezabudnuteľní. Módni casanovia, párty vedeli premeniť doslova na orgie. Medzi dievčatami bol najobľúbenejší ich „tanec pre úspešných manažérov". Vyzerá to tak, že zrazu na párty začnú spievať nejakú pesničku „... ak chceš byť dobrý, musíš sa vyzliecť ... „ a naozaj sa vyzliekli do naha! Vraj je to zábavka na nejakých francúzskych ekonomických školách.

Všetky národy proste mali svoje typické znaky, podľa ktorých som sa naučil veľmi ľahko rozoznávať pôvod ľudí. Pohodlní Španieli, so svojimi živými debatami a neprehliadnuteľnou angličtinou. Kde boli oni, tam to žilo. Taliani, ktorí chceli vlastniť všetky ženy. Američania v oblečení, ktoré sa snáď nemuselo žehliť. Rusi, ktorí vyzerali ako z mafiánskych rodín a pili vodku bez zapijatka. Rusky, ktoré vyzerali ako ... veľmi sexy. Poliaci mi boli zo všetkých najbližší. Proste naša východniarska nátura a veľa „kurwa". Bol tam aj jeden Bask z Bilbaa (sever Španielska), ktorý síce vyzeral ako Španiel, ale náturu vôbec nemal podobnú so Španielmi. Taktiež tam bola jedna Kurdka, ktorá bola odlišná od všetkých tureckých dievčat. Je ale veľmi zaujímavé, že Turci samotní nerozoznávajú medzi sebou, kto je Turek a kto Kurd. Mimochodom, tá Kurdka mi zmenila život.

Ako by som opísal vnímanie Čechov a Slovákov? Všetci mi povedali, že Česi sú chladnejší, rezervovaní a menej sa smejú. Naopak Slovákov každý poznal ako uvoľnených otvorených ľudí, veľmi pracovitých a priateľských. A vraj, slovenčina znie krajšie než čeština.

Významnou kapitolou výmenných pobytov je cestovanie. Keď ste v zahraničí so štipendiom a trochu voľnejšou školou, tak jednoducho musíte cestovať, vidieť okolie, íst na víkend do metropol na druhom konci krajiny alebo do okolitých štátov, ... . Samozrejme, že mnoho záleží na štipendiu. V Nemecku dostávali študenti z ČR 405€ mesačne. Z Bratislavskej UK dostával môj známy len cca. 280€. Španieli napríklad dostávali približne 600€ na mesiac. Žiaľ s Grékmi som sa o tom veľmi nebavil. Toto štipendium však nepokrýva všetky náklady, pretože tie sú tam samozrejme vyššie než u nás. Za internát som napr. platil 220€ mesačne, no mal som sám pre seba veľkú izbu. Bývanie, i keď drahé, je tam veľmi príjemné.

Temnou stránkou týchto pobytov je ťažký návrat späť domov, do reality. Problémy, ktoré sa nakopili za ten čas mimo, treba riešiť. Všetko je nudné, opäť starý stereotyp so školou, z ktorej má skoro vyhodili.

DSCN0523_tab.JPG

Neuschwanstein

Vnímanie Nemecka a Nemcov

Keď som prežil nejaký ten čas v Nemecku, sústavne som pozoroval spoločnosť. Nemci sú veľmi svojskí. Poriadok a pravidlá sa museli dodržiavať. Napríklad, v Bavorskú je skupinová zľava na celodenné cestovanie vlakom, ale platí až od 9:00. Bol problém nájsť ľudí, ktorí by sa pridali, pretože vlak mal odchod o 8:50, tak si radšej kupovali za plnú cenu. A to som sa pýtal mladých ľudí. Každý Nemec má svoje zásady, ktoré tiež dodržiaval. Vnímal som to tak všeobecne, ale samozrejme stretol som výnimky. Nemcov, ktorí boli veľmi komunikatívni, zvedaví, so zmyslom pre humor, ... .

Zaujímavé to bolo v škole. U nás som bol zvyknutý, že na prednáškach sa študenti hrali s mobilmi, notebookmi, rozprávali sa, ... ale v Nemecku si to nedovolili. Voči profesorom mali veľký rešpekt a profesori voči ním boli féroví. Na moj vkus však boli hodiny dosť seriózne. Veľká zmena bola na hodinách s americkými profesormi, živá diskusia a hyperaktivita. Ekonomické predmety sú zamerané na Európsku úniu. Na monetárnej politike som sa učil hlavne o ECB.

DSCN0158_tab.JPG

Oktoberfest, Mníchov

Multi-kulti. V uliciach, keď sa pozriete na ľudí, vidíte vedľa germánskych typov postav mnoho Ázijcov, samozrejme Turkov, černochov, zahalené moslimky, hispáncov, atď. Bolo cítiť, že Nemci držia odstup od cudzincov a ak nemusia, tak sa s nimi ani nebavia. Na druhej strane, sú nimi obohatení na každom kroku. Pizza a cestoviny od Talianov, fast foody od Grékov (gyros), Turkov (kebab), Číňanov (nudle), africké obchody, orientálne potraviny a korenie ... . Často som však musel zhodnotiť, že to množstvo Turkov bolo oveľa zábavnejších a mali lepšie hodnoty, než pokryteckí Nemci. Ale pozor, čo sa týka Turkov v Nemecku (ale aj v Rakúsku), tak veľa „pravých" Turkov mi povedalo, že Turci v Nemecku nie sú ani Turci ani Nemci. Sú viac konzervatívni, než sú v Turecku, čo je vidno aj na zahalených ženách. V Turecku vidíte oveľa menšie množstvo žien so šatkami, než v Nemecku. Vraj, ako keby boli „zaseknutí" v histórii. A že by tam bol teda problém s multikulturalizmom? Hmm, nič také som si nevšimol, všetci ľudia využívajú prínosy iných kultúr, jedine ten odstup je patrný. A vôbec, ako sa majú cudzinci asimilovať hlbšie? Majú ísť na plastickú operáciu, aby vyzerali ako Nemci? Chodiť do kostola? Zahodiť svoju kultúru? Problém multikulturarizmu je, ako sa mi zdá, hlavne politická téma pre tých, ktorí sa cítia, že im cudzinci kradnú domovinu. Prisťahovalci tam však robia hlavne podradné práce alebo sú zamestnaní na pozíciách, kde je stále nedostatok odborníkov (napr. IT). Minimálna mzda tam síce nie je, ale žijú si tam na naozaj dobrej úrovni. Sám som tam pracoval v pivovare za základnú mzdu 7,90€ na hodinu. Aj robotníci si tam môžu dovoliť ísť každý rok na dovolenku alebo kúpiť si nové auto každých pár rokov. Celkovo, úroveň je tam naozaj vysoká, možností je veľa. Radosť tam žiť.

DSCN0401_tab.JPG

Štadión FC Bayern Mníchov

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?