Tureckí komunisti – navždy verní CCCP

Autor: Slavomír Ogurčák | 8.3.2012 o 22:38 | (upravené 5.5.2012 o 14:19) Karma článku: 9,86 | Prečítané:  703x

V ďalšom článku o mojich skúsenostiach z Turecka by som Vám chcel priblížiť dosť aktívnych tureckých komunistov, s ktorými som sa mnohokrát stretol. Z našich spoločných diskusií som vždy odchádzal „vykoľajený", smutný, ale aj rozčúlený. Nie preto, že by som bol na ich názory citlivý, ale z ich fanatizmu a absolútnej neznalosti reality, hlavne ak som sa rozprával so študentmi univerzít. Druhá vec taktiež je, že vďaka tomuto „univerzálnemu učeniu" a „Kominterne" sa tieto názory môžu vyskytnúť hocikde, nanešťastie aj na Slovensku.

V úvode priznávam, že moja priateľka je bývala komunistka. Mal som s ňou už veľa diskusií, ako to fungovalo vo východnom bloku a ako to funguje v mysliach komunistov v tureckom priestore. Stačilo pár diskusií a faktov na to, aby sa z nej stala realistka, ktorá ľutuje jej vloženú energiu do Komunistickej strany Turecka (TKP). Mnoho jej priateľov zo študentských čias, s ktorými som sa stretol, boli alebo ešte stále sú komunisti. Chcem sa s Vami podeliť s mojimi zážitkami.

 

„Where are you from? -Slovakia."

Po predstavení sú niektorí zvedaví, aké to bolo v komunizme, za Sovietskeho zväzu a či sa máme teraz lepšie. Snažím sa hovoriť pravdu, dobré, ale aj zlé veci. Zo súčasnosti o vývoji za Mečiara, Európskej Únii a o našich problémoch s nezamestnanosťou. Z našej komunistickej histórie im hovorím ako čo sme mali a čo nám bolo zakázané. Nezabudnem spomenúť, že ak by bol stále komunizmus, tak by som nemal tú možnosť sa s nimi rozprávať v Turecku. Samozrejme veria tomu, že počas studenej vojny sme sa so Sovietskym zväzom mali omnoho lepšie než oni s USA. Môj najobľúbenejší argument z ich strany je, ako USA s nimi manipulovalo, napríklad založením Middle East Technical University v Ankare ako „zbraň proti ZSSR". Na nej aplikovali americké vzdelávanie a niektorých študentov verbovali do CIA. Realita je taká, že dnes je METU najlepšia univerzita Turecka, s kampusom a vybavenosťou lepšou než hocijaká slovenská univerzita a študijnými programami v angličtine. Ach, keby udatní Sovieti vybudovali čo i len škôlku pre československé deti ... o kasárňach a hektolitroch paliva v pôde a vôbec o ich riadení ČSR ako satelitu sme sa dostali do inej úrovne diskusie o imperializme.

 

Bol to ako boj proti sovietskej propagande

Všimol som si, že vždy chcú diskutovať len o svojich témach. Ak sa vytiahne nejaký fakt proti ich presvedčeniu, hneď zmenia tému. Tak to bolo napríklad pri názoroch, že za ZSSR bol poriadok a mier, len USA viedli imperialistické výboje. Nuž, spomenul som sovietsky Vietnam - Afganistan (1979-1989). Neisto argumentovali, že tam Sovieti prišli na pomoc demokracii. Radšej začali do mňa ešte viac búšiť s Vietnamom a Irakom. Tak som to nemohol nechať a začal hovoriť o krvavých protestoch z NDR, Poľska, Budapešti 1956 a nemohol som nespomenúť inváziu do Československa, ktorá výrazne ovplyvnila životy generácie mojich rodičov. Vôbec nič o tom nevedeli. V prostredí voľne dostupných informácii nula bodov. Je to ich nezáujem vypátrať si čo to o komunistickej realite??? Na druhej strane, je veľmi smutné, že sa to nemajú v turečtine nejako dozvedieť. Pozrite sa napríklad na tureckú Wikipédiu kde sa píše o vojne v Afganistane 1979-19892001-súčasnosť. Invázia do Československa 1968 je spomenutá akurát v poslednom odstavci. Viete čo bolo najsmutnejšie? Keď som na Youtube ukázal video z invázie do ČSR (čo je aj dosť náročné nájsť nejaké schopné a v angličtine) po tom videu si komunista pustil propagandistické video Červenej armády a hrdo poznamenal „Heh, so big and strong!" ...

Ako úspešný pokus ich umlčať sa mi ukázalo hovoriť o desiatkach tisícov emigrantov a utečencov z východného bloku o čom svedčí aj berlínsky múr. Čo myslíte, koľko prebehlíkov prešlo opačne? (mimochodom, to by aj mňa zaujímalo). Taktiež keď toho bolo dosť, musel som pripomenúť milióny zabitých ľudí v ZSSR, ktorý nesúhlasili so Stalinom, hladomory a ďalší teror ako dôsledok politiky komunistov v Číne a Kambodži. Avšak hlboko v ich srdci veria, že v ich komunizme sa ľudské práva porušovať nebudú ... . Ich protiargumentom boli zločiny demokracie, samozrejme kapitalizmu ako vojny USA a NATO. Je to veľký omyl, pretože to nie je kapitalizmus, ale zahraničná politika USA, s ktorou sa dá ťažko súhlasiť a za ktorú by si napr. Bush zaslúžil stáť pred medzinárodným súdom. Nie je kapitalizmus ako kapitalizmus, viď Kanada, Švajčiarsko, atď.

 

Raj Kuba

Moja priateľka mi tiež povedala, že každoročne usporadujú týždeň Kuby, kde sa vedú prednášky a akcie na oslavu Che Guevary a Castrovcov. Že by tam niekto spomenul, prvú reformu, ktorú urobil Raul Castro v 2008, ktorou povolil Kubáncom nákup počítačov, asi nehrozí. Alebo len minulý rok bolo povolené predávať a kupovať autá ... čo z toho ak bežný Kubánec dostáva približne 20$ mesačne. Alebo o politických väzňoch nesúhlasiacich s režimom ... . Veľa ľudí by chcelo tiež navštíviť Severnú Kóreu. Pravda, otázka je, ako sa tam len dostať.

b_421552-tkp_kuba.jpg

 

Vodca antiimperialistov

Najzaujímavejšie bolo stretnutie s hrdým vodcom anti-imperialistického študentského protestu v kampuse METU. Bolo mi povedané, že získal podporu 1 000 študentov proti otvoreniu McDonaldu v kampuse. Nakoniec sa im to aj podarilo (i keď neuľahčuje McDonald život?) Ten istý typek bol aj vlastníkom jednej kaviarne, kde ceny boli najvyššie v okolí a kvalita prostredia a ponuky podpriemerná. Najlepšie bolo, že tí istí komunisti protestujú proti globalizácii, no zarábajú dosť veľké peniaze v IBM, Philipse, ... niektorí vlastnia iPhone.

Navštívil som v Ankare väznicu, kde boli väznení a mučení politický väzni do polovice 80-tých rokov. Veľká väčšina väzňov boli revolucionári - komunisti. Naučil som sa, že zatiaľ čo u nás sa zatváralo za protikomunistické postoje, v Turecku sa zatváralo za komunistickú aktivitu. Dokonca životné osudy boli veľmi podobné ako u našich disidentov, len boj bol samozrejme za iné hodnoty.

 

Študenti vysokých škôl

Tiež bolo pre mňa zarážajúce, že v uliciach propagujú komunizmus množstvo študentov z univerzít. Chlapci ako dlhovlasý, bradatí kabátnici. Moja priateľka mi povedala, prečo sa stala komunistkou: viete, na východe Turecka je veľká chudoba a ľudia nemajú ani len prácu, či dokonca elektrinu. Zlom v nej nastal, keď prišla študovať z východu na bohatý západ. Realita je však taká, že na východe Turecka fakticky prebieha vyše 30 rokov partizánska vojna organizácie PKK za slobodný Kurdistan. Vláda svojou politikou prakticky vytvorila dve Turecka, bohaté - západne a chudobné - východne. Čo viem, tak ich politika sa veľmi nesnaží ľuďom na východe nejako pomôcť z chudoby. Asi najpozitívnejšie je, že tam vybudovala infraštruktúru. Iróniou je, že ju najviac využíva armáda, keď ide do boja s PKK. Neviem však, prečo spájajú všetko zlé s kapitalizmom.

 

Turecká komunistická strana mala vo voľbách v roku 2011, našťastie, len 0,15%. Avšak v Turecku sú okrem nej ďalšie 2 ,,anti-kapitalistické, marxistické,, strany. Dokopy mali 0,99% hlasov, čo odpovedalo 426.000 voličom. Komunisti na Slovensku 0,83%, ale v ČR 11,27%??? TKP má však veľa členov a hlavne aktívnych študentov. Obdivujú činnosť gréckych komunistov a želajú si, aby sa ich úspechy preniesli aj do Turecka. Ja by som im najviac želal, aby si od Grékov zobrali poučenie o hospodárení a využili dôležitý zdroj príjmov - turistov. Na záver pripájam video z ich 1. májových pochodov, nebo-li protestov a z kongresu TKP.

 

(editované: 5.5.2012)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Podnikajú na hranici prežitia. V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili dvaja Bratislavčania svojho tvorivého ducha i značnú časť finančných úspor.

KOMENTÁRE

Pravda a láska stoja na našej strane

Môj manžel a ja, na túto frázu si aj po vyše dvoch rokoch manželstva stále zvykám.

PLUS

Prečo je dobré nájsť si architekta

Len rozumný architekt vymyslí dom, v ktorom budete naozaj šťastní.


Už ste čítali?