reklama

Turecké ulice opäť v plameňoch, džihádisti bližšie než si myslíme

Tento týždeň zažíva Turecko ťažké časy. Od utorka tam pri protestoch zomrelo 37 ľudí. Tentoraz to nie je za viac demokracie. Prečo? Tentoraz je to o zastavení Islamského štátu, ktorý má svoje chápadlá aj v Turecku. Nielen tam. Ukážem vám, že aj za našimi hranicami.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (6)

Predstavte si, že sa z diaľky z poľa pozeráte na svoje mesto, ako stovky odvážnych mužov a žien puškami a samopalmi odráža jeden nájazd za druhým hrdlorezov, ozbrojených bazukami a bombami, ktorí nenechajú nikoho živého, keď sa tam dostanú. Aj by ste s ostatnými, chceli ísť na pomoc, ale vyššia moc vám to nedovolí. Tak práve toto sa teraz deje na hraniciach Turecka a Sýrie. Hlavne tureckých tankov mlčky sledujú, ako domobrancom dochádza sila. Desiatky mužov, by hneď chceli prebehnúť hranicu a pomôcť zabrániť masakre, ale nemôžu. Nikto nesmie prekročiť líniu, tak to majú nariadene tureckí vojaci. Reč je o severosýrskom, kurdskom meste Kobane. Toto mesto odštartovalo protesty v Turecku, Európe ale aj celom svete, ktoré sa môžu premeniť na väčší mierový problém veľký ako je rusko-ukrajinský konflikt. Prečo je Kobane tak dôležité?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Bezmocnosť
Bezmocnosť 

1, Je to strategické hraničné mesto, z ktorého sa dá pohotovo kontrolovať sýrsko-turecké pohraničie.

2, Aktuálne sa stalo symbolom tureckého ignorovania pomoci Kurdom a kurdského nového zapálenia za vlastný štát.

Snáď Islamský štát (ISIS) ani nemusím predstavovať. Ale predsa, opakovanie je matkou múdrosti. ISIS je radikálna islamská teroristická organizácia, ktorá má svoj pôvod v Iraku. Súčasnú „anarchiu“ v Sýrii využila a vytvorila si svoj islamský štát na základoch toho najprísnejšieho výkladu islamu. Avšak nikto ich neuznal, ba priam 120 škôl islamu vyhlasili, že sú to len kriminálnici a banditi a islam je o niečom inom. Čo je paradox, aj Al-Kajda sa od nich stráni. Aký je život v ich štáte nie je tak ľahké zistiť, pretože všetci zahraniční novinári sú za špiónov, sýrski novinári radšej utiekli a ostali len novinári s povolením a vyhlásením lojality. Ale predsa, sunnitskí Arabi, ktorí neodporujú, sú v „pohode“. Oveľa horšie je to s menšinami a odporcami. Bežné je sexuálne otroctvo, mučenie, popravy (rozumej masakre neozbrojených ľudí typu Srebrenica) a vystavovanie mŕtvol, či dokonca odťatých hláv protivníkov. Ako je možné, že k došlo k vytvoreniu tohto frankensteina? Na jednej strane spojila teroristické skupiny okupácia USA v Iraku, na druhej strane podpora USA v boji proti sýrskemu prezidentovi Assadovi, peniaze z Kuvajtu a Kataru, ktorými sa financoval proti-assadovský odboj a pritom sa neriešilo, kam vlastne tie peniaze smerujú a podpora Turecka, ktoré ako samozvaný nový strážca Blízkeho východu chcel zmenu garnitúry (ako v Egypte) pod svojím vplyvom. S počiatku sa nerobili rozdiely – Assad a opozícia. No časom začali pribúdať radikálne skupiny, ktoré sa spojili v Islamský štát. V súčasnosti je situácia ale taká, že každý, kto nesúhlasí s ideou ISIS, je nepriateľ. Prakticky každý. Tiež je známe, k bodu 1, že ISIS denne získava milión dolárov za pašovanie pohonných hmôt. Prečo je práve hranica s Tureckom dôležitá? V krajine s najväčšími daniami na pohonné hmoty na svete a nemajetnosťou ľudí, je vám jedno, od koho máte lacný benzín na bujnom čiernom trhu. Nie len to, ale pred nejakým časom dokonca boli zastavené kamióny s „tureckým štátnym tajomstvom“, v ktorých boli zbrane prevážané do Sýrie. Policajti, ktorí ich zastavili, boli odvolaní.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Istanbul
Istanbul 

Keďže ISIS sa čoraz viac rozťahuje (keď už chce obnoviť starú arabskú ríšu) v ceste im stoja Kurdi. Tí sa im však poddať nechcú. Znamená to, že ak ich dobyjú, zmasakrujú ich, ako sa to už stalo v niektorých dedinách. Zabrániť masakre sa snažia pomôcť západné, ale aj arabské krajiny náletmi. Na to sa však nedá spoliehať večne. Pre zaujímavosť, v Iraku sa Kurdi tiež musia spoliehať na svoju domobranu, pretože irackí vojaci podplácajú svojich veliteľov, len aby nemuseli bojovať a preto sa často stáva, že je nastúpená len polovica práporu. Celý svet tlačí na Turecko aby niečo podniklo. Prezident Erdogan vtedy zahlásil, že nedovolí Kobane padnúť. Po pár dňoch svoju rétoriku zmenil na „Kobane čochvíľa padne“. Prístup celej tureckej vlády k tomuto akútnemu problému Kurdov, vyhnalo do ulíc tisíce Kurdov.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Dusseldorf
Dusseldorf 

Kurdi sa metaforicky premenili na pušný prach. V počiatkoch vzniku Turecka, v 20.-30. rokoch 20. storočia, bola ozbrojená snaha Kurdov o svoj vlastný štát Kurdistan. Nevyšlo im to a odpoveď bola nekompromisná – vysťahovať Kurdov z východu krajiny a roztrúsiť ich po Turecku, nech sa nespájajú. Preto sú dnes Kurdi v každom meste (dokonca v Istanbule 3 milióny) a pri zhoršení situácie, môže byť v celej krajine doslova povstanie. Tak v týchto dňoch môžeme vidieť pouličné nepokoje. Kurdi proti vláde, tureckí nacionalisti proti Kurdom a podporovatelia ISIS proti Kurdom. V uliciach je možné vidieť palice, nože, mačety alebo aj autá vrážajúce do ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Priaznivci ISIS, Turecko
Priaznivci ISIS, Turecko 

Pre obranu Turecka musím podotknúť, že nie je to ľahká situácia. Na jednej strane tlak celého sveta zabrániť masakre a pomôcť Kurdom, na druhej strane žiadať od nich niečo, čo ani sami spojenci sa „neodvážia“ – pozemnú operáciu. Okrem toho by riskovali teroristické útoky od tisíciek priaznivcov ISIS a radikálnych nacionalistov. I keď teroristické útoky možno očakávať aj od rozčarovaných radikálnych Kurdov.

Turecké tanky na hraniciach
Turecké tanky na hraniciach 

A čo u nás v Európe? Keďže medzi 60. Až 70. rokmi prišlo veľa Kurdov do Európy ako gastarbeiteri alebo emigrovalo pred agresívnou tureckou a Hussajnovou vládou, dnes ich je v EÚ asi 1,5 milión. Aj v Nemecku pri protestoch na nich nožmi zaútočili islamisti. V Rakúsku v mešite na Floridsdorfe sa údajne konal nábor do Sýrie. Dve tínedžerky z Rakúska, sa k ISIS pridali, vydali sa za Čečenov, otehotneli a teraz sa chcú vrátiť naspäť, pretože „je to horor“. Z Belgicka sa malo približne 300 moslimov pridať k ISIS. Z Nemecka približne 400 a celkovo z Európy okolo 3.000 moslimov. Dokonca údajne sá tam nachádzajú aj bojovníci zo Slovenska (!). CIA odhaduje, že v Islamskom štáte je 30.000 bojovníkov (Slovenská armáda má 20.000 mužov). Na Facebooku som objavil stránku „Život mudžahídov“, kde sú podporovatelia ISIS. Mali tam anketu: „Čo je lepšie: Islamský štát alebo demokracia?“ 100 ľudí odpovedalo (vrátané ľudí z Nórska, Holandska, Veľkej Británie a Nemecka), všetci jednohlasne zvolili prvú možnosť. Nahlásil som stránku Facebooku, keďže sa tam podporuje teroristická organizácia, ale vraj to neporušuje ich pravidlá.

Priaznivci ISIS, Nemecko
Priaznivci ISIS, Nemecko 

Slovensko ako aj iné krajiny V4 zvážuju svoje zapojenie sa do anti-ISIS vojny. Podľa mňa, mali by sme aspoň nejakú podporu poskytnúť, pretože ak sme ľudia, nemali by sme dopustiť žiadne masakre civilistov a neozbrojených ľudí. Zároveň chcem upozorniť, že neprebehá vojna proti islamu, ale proti Islamskému štátu, ktorý neznášajú aj milióny moslimov.

Ak sa Vám článok páčil, zahlasujte na VYBRALI.SME.SK

Slavomír Ogurčák

Slavomír Ogurčák

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kedysi idealista, dnes realista, vášnivý cestovateľ, Zoznam autorových rubrík:  Zahraničná politikaEurópska úniaEkonómiaSpoločnosťCestovateľskéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu