Edirne a grécke pohraničie – odkiaľ Osmani dobyli Konštantínopol

Autor: Slavomír Ogurčák | 15.9.2014 o 1:29 | (upravené 15.9.2014 o 9:08) Karma článku: 5,57 | Prečítané:  772x

Keďže som optimista a na problémy sa radšej pozerám ako na príležitosti, som veľmi rád, že vďaka šikanujúcej vízovej politike (snažím sa byť slušný) som mal tú česť navštíviť toto veľkolepé bývalé hlavné mesto a zažiť super party v zabudnutom kúte Grécka bez mora. Síce od tohto výletu prešiel rok (som ja ale lenivec), miesta sa nezmenili a vždy čakajú aj na vašu návštevu. Chcem sa s vami podeliť, prečo tieto zvláštne destinácie stoja za videnie a čo tam je také úžasné.

Ešte minulé leto, ktoré som trávil v Istanbule pri mojej už ex, platila pre Slovákov vízová povinnosť. Po 30-tich dňoch som bol nútený opustiť Turecko a vrátiť sa späť na hranice po nové víza za 15€ na ďalších 30 dní. Dnes už tieto idiotiny nemusíte riešiť a napr. na dovolenku v Antalyi môžete smelo napochodovať s celou rodinou a ušetriť na pečiatkach v pase celkom slušnú sumu, ktorú môžete minúť aj na takéto srandičky.

 

Keď som sa pozrel na mapu, aká je najkratšia úniková cesta z Istanbulu, uvidel som Edirne, ktoré je hodinu a pol cesty autobusom, 20km od Bulharska a 10km od Grécka. Výborne, tam som ešte nebol. Ako inak, pozrel som si ľudí z Couchsurfingu, ktorých by som mohol pootravovať. V Edirne sme nakoniec mali samo-objavovanie. Žiaľ, pár kočiek sa mi ozvalo, až keď som mal po výlete. Z gréckeho pohraničia ma typkovia pozvali na ich lokálny festival, tak som mal nasledujúci smer jasný.

Mapa únikuMapa úniku (-)

Turecké diaľkové autobusy nie sú pre cudzincov, pretože sa bez turečtiny a pomoci lokálov ľahko stratíte ako Alica v krajine divov. Na druhej strane, ponúkajú výborné služby, od zvážania do stanice až po časté obsluhovanie počas cesty - sladkosťami, vodou, čajom, atď.

Ako som spomenul, Edirne je hraničné mesto s Bulharskom a Gréckom, kde žije 140.000 ľudí a kde sa nachádza veľká moderná Trácka univerzita. Medzi rokmi 1365 - 1453 bolo hlavné mesto Osmanskej ríše, až do dobytia Istanbulu. Dokonca je tam aj slovenský konzulát. Tiež sa tam každoročne usporiadavajú majstrovstva v tradičnom olejovom wrestlingu.

Rektorát Tráckej univerzity v EdirneRektorát Tráckej univerzity v Edirne (-)Olejový wrestlingOlejový wrestling (-)

Poviem vám, európski (trácki) Turci sú iní než Turci z Anatólie. Sú viac balkánsko-európski, majú radi balkánsku hudbu, majú príbuzných v balkánskych krajinách a bližšie sú im hodnoty Ataturka než Erdogana, čo je vidieť aj na volebnej mape (CHP – ataturkova strana, AKP – erdoganova strana).

article_photo (-)article_photo (ja)

Sulimiyeova mešita je jednou z najkrajších stavieb islamskej architektúry. Je vysoká 43 metrov. Dokončená bola v roku 1574 a je na listine UNESCO.

article_photo (ja)article_photo (ja)

Interiér je tiež úchvatný. Aj keď sa tam asi nebudete modliť, poskytuje príjemný oddych počas horúceho rušného dňa. Ornamenty z keramiky na strope, mäkké koberce, v strede fontánka (z ktorej pijú deti, aj keď voda nie je pitná).

article_photo (ja)

Vedľa Sulimiyeovej mešity sa nachádza komplex starých mešít. Stavané boli tak, aby v nich boli aj obchody a nemocnice.

Vo vnútri starej mešity sú až mystické kaligrafie.

article_photo (ja)article_photo (ja)

Cesta k Grécku vedie cez námestie.  Na námestí sa nachádza veľa menších fontán a zvláštne, ale zaujímavé „sochy“ . Mimochodom, veľa Grékov z pohraničia tam chodí na nákupy alebo len tak na kávu. Asi ako mi do Užhorodu, len bez 4-hodinového čakania a agónie na hraniciach.

article_photo (ja)

Edirne ciğeri alebo smažená pečienka. Typické jedlo tohto regiónu. Na moje prekvapenie to bolo veľmi chutné.

article_photo (ja)

Typický osmanský bazár, kde nájdete celkom dobré topánky za 6€.

article_photo (ja)article_photo (ja)

Niektoré historické domy ešte čakajú na svoju rekonštrukciu.

article_photo (ja)

Za mestom sa nachádzajú dva sultánové mosty cez rieku Maritsa. Tá pramení v Bulharsku a tvorí hranicu medzi Tureckom a Gréckom v celej Trákii.

article_photo (ja)

Prechod cez hranice. Asi 300 metrová ohradená cesta medzi tureckým a gréckym prechodom. Za plotom sú samé slnečnicové polia. Na oboch stranách stáli vojaci so samopalmi, tak som radšej nefotil (aj tak je to zakázané). Je zvláštne, že spojenecké krajiny v NATO sa takto navzájom strážia. Prechod je celkom malý a takmer plynulý. V podstate aj tak veľa áut tadiaľ neprechádza.

article_photo (ja)

Grécka strana prechodu s „európskym parkom“. Slovenskú vlajku som však nájsť nemohol.

article_photo (ja)

Welcome to Greece, najsevernejšia časť Grécka. Len pár metrov za hranicami je pokojná dedina s peknými domami, kde všetci tínedžeri jazdia na motorkách. Musím vám povedať, že to   bol obrovský rozdiel v úrovni a popri dievčatách v minikraťasoch som hneď cítil uvoľnenú spoločenskú atmosféru a mal som ten pocit, že som späť v Európe. Pivo stálo síce 1,70€, ale na ceste späť som si kúpil do zásoby hneď 10 plechoviek, keďže všetok alkohol v Turecku je aj tak drahší.

article_photo (ja)

Na konci dediny boli motokrosové preteky a ten festival. Zo vstupnej brány mám neuveriteľnú príhodu. Veľký namakaný chlap na vstupnej kontrole sa ma pýtal, čo mám v batohu. Povedal som, že nejaké oblečenie, ale aj veľkú dýku, ak to nevadí. Povedal, že nie, hlavne nemôžu byť fľaše.

article_photo (ja)

Tento festival sa uskutočňuje každý rok začiatkom augusta, na ktorý vám odporúčam ísť. Konečne som sa slobodne a kvalitne opil. Presne podľa môjho gusta. Relatívne lacné pivo a ouzo, spolu s Grékmi a Grékyňami naokolo. Aj sa ma tam pýtali odkiaľ som a všetci vedeli, čo, kde je Slovensko. Väčšinou spievali grécki umelci z popu, hip-hopu, rocku atď., ktorí mixovali folklórne prvky. Najviac to roztočil Aggelakas . Je to taký postarší excentrický typek. Nejakú hudbu si môžete vypočuť aj tu.

 

article_photo (-)article_photo (ja)

S mojimi hostiteľmi sme po záverečnej šli ku nim domov do mesta Orestiada. Mesto bolo vybudované po 1. svetovej vojne armádou, preto také usporiadanie ulíc ... Dokonca, v niektorých miestach môžete dovidieť cez celú ulicu až na druhý koniec mesta. Má 20.000 obyvateľov.

„Zelený park“ … ale v zime veľa prší a dokonca môže nasnežiť takto v severnom Grécku aj 20cm snehu.

article_photo (ja)

Na kávičke s hostiteľmi, obľúbenej voľno časovej aktivite bez ohľadu na generácie. Môj hostiteľ Theo skončil pedagogiku v Thessaloniki a šiel na povinnú vojenskú službu. V tom čase bol však v domácom liečení, lebo sa při niečom zranil. Bol ale rád, pretože službu považoval len za stratu času. Mimochodom, veľmi dobre poznal Slovensko a dokonca bol na Pohode. Jeho sestra je študentkou medicíny, tiež v Thessaloniki. V tomto regióne nie je veľa práce a aj študenti odchádzajú preč do veľkých miest. Takto sa všetci kamaráti stretli v strede leta.  A ko mi bolo povedané, všetky zmeny, trendy a pod. prichádzajú do tohto kraja asi ako posledné v Grécku. 

article_photo (ja)

Včerajšie party miesto. V podstate voda po kolená je veľmi príjemná a svieža. Rodinky s deťmi tam radi trávia popoludnia.

Keď som opúšťal mesto a šiel k hraniciam, mal som problém s dopravou. Kvôli kríze zredukovali autobusy, a tak jazdili raz za dve hodiny!

article_photo (ja)

Opäť v Turecku. Toto je nabíjacia stanica pre všetky typy mobilov. Nájdete ich po celom Turecku a za 40 centov si môžete nabíjať mobil asi na 15-30 minút. Určite budete súhlasiť, že by to ulahčilo život aj u nás.

 

Klasika, vďaka Couchsurfingu (CS) toho zažijete na každom mieste Zeme až až! Moje CS heslo: Vidieť viac, vedieť viac, zažiť viac, platiť menej. Tento rok sa mi žiaľ nepodarilo stretnúť s mojimi gréckymi kámošmi. Popravde, zo strednej Európy sa tam necestuje ľahko. Ale vidíte, aj za jeden večer sa dokážu vytvoriť hlbšie priateľstva, zvlášť ak ide o podobne zmýšľajúcich ľudí, čo na CS nie je problém.

 

Ak sa Vám článok pácil, hlasujte zaňho na VYBRALI.SME.SK

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Je facka od policajta v poriadku? Čo môžu robiť policajti pri zásahu

Na podrobnú osobnú prehliadku potrebuje policajt súhlas prokurátora. Bez neho so zadržanými vecami pred súdom nepochodí.

KOMENTÁRE

SNS aj Smer využívajú Kočnerovu muníciu

Nezávislosť RTVS ohrozujú iné veci, než smsky šéfa spravodajstva.


Už ste čítali?