reklama

Turci opúšťajú Európu. Kto bude ďalší?

Zdá sa, že "problém" s tureckými imigrantmi je zažehnaný. EÚ ekonomicky tak stagnuje, že Turci odchádzajú späť do svojej domoviny, kde vidia lepšie šance na uplatnenie sa a lepšie ekonomické vyhliadky pre svoj biznis. Či je to pre nás dobrá alebo zlá správa, nechám na Vaše posúdenie ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Pred niekoľkými mesiacmi som videl reportáž stanice Russian Today o tom, ako sa Turci vracajú do svojej vlasti, pretože Európa už nie je to, čo bývala. Nové generácie hľadajú lepšie uplatnenie v rýchlo rastúcom Turecku, než v krízovej stagnujúcej Európe.

V tejto reportáži s názvom „Skončila EÚ? Turci opúšťajú Európu pre potešenia doma" hovorí niekoľko belgických Turkov, ktorí nie sú spokojní so stavom v Európe, či už kvôli kríze, ale aj kvôli vysokým daniam, diskriminácii v pracovných príležitostiach a stresujúcom živote. Hovoria, že Turecko sa rýchlo rozvíja a stáva sa silnejšie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa pozrieme na reálne údaje ekonomík, tak skutočne môžeme vidieť veľké rozdiely v raste HDP. V ekonomickej teórií sa to nazýva proces dobiehania vyspelejších ekonomík. Turecká ekonomika pred krízou rástla takmer 10% ročne, zatiaľ čo Euro area 16 krajín (krajiny, kde sú veľké komunity Turkov) rástla približne 3% ročne. Podobne aj Nemecko, kde žije odhadom až 3 milióny Turkov (takmer 5% populácie). V budúcich rokoch sa predpovedá dvojnásobná rýchlosť rastu tureckej ekonomiky v porovnaní s Euro 16 a Nemeckom

Obrázok blogu

Dáta: OECD

HDP na hlavu, čo by ukazovateľ životnej úrovne, je samozrejme, v Turecku je nižší než v západoeurópskych krajinách. Avšak je stále vyšší než v Rumunsku alebo Bulharsku a neustále rastie oveľa rýchlejšie než v Európe (posledné roky rýchlosťou vyše 7% ročne). Tabuľka krajín podľa HDP na hlavu v PKS: (v USD)

SkryťVypnúť reklamu
reklama

1

Luxembourg

89,992

2

Quatar

88,919

3

Macau

77,607

17

Germany

39,491

EU

32,644

41

Slovakia

23,910

51

Latvia

17,802

53

TURKEY

17,499

61

Romania

15,163

Zdroj: Wikipédia (World Bank)

Obrázok blogu

Dáta: OECD

Ďalší zaujímavý ukazovateľ pre porovnanie ekonomík je Globálny index konkurencieschopnosti (Global Competitiveness Index), ktorý ukazuje, ako efektívne vedia krajiny využívať dostupné zdroje. Turecko obsadilo 43-tiu priečku, keď si polepšilo o 16 miest!

1

Switzerland

2

Singapore

3

Finland

6

Germany

43

TURKEY

71

Slovakia

Čo tiež v reportáži zaznelo je, že Turecko nepotrebuje EÚ, ale EÚ už potrebuje Turecko. Ja si myslím, že tento výrok nemá ďaleko od pravdy. Niekedy sa hovorí, že Turecko je Čína Európy. Jeden z najhlavnejších problémov budúcnosti európskych krajín, je starnutie populácie, teda udržateľnosť sociálneho systému. Z obrázkov môžeme vyčítať, že veková pyramída Nemecka (podobnú má celá EÚ) je takmer obrátená k tej tureckej. Vekový medián Turecka je 28,8 roka, zatiaľ čo medián EÚ-27 je 40,9 roka a Nemecka 44,2 roka! Nalejme si čistého vína: bez prisťahovalcov to nepôjde. Preto ak Európa nezmení dlhoročnú taktiku ignorovania Turecka, môže prísť o veľké možnosti „pre svetlé zajtrajšky". Navyše, podľa najnovšieho prieskumu turekých novín Hürriyet, podpora Turkov za vstup do EÚ rapídne klesá, keď pred polrokom tomu bolo ešte 60%, dnes to je už len 43%!

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Obrázok blogu

Podobne sa píše aj v článku „Turci už nechcú žiť v EÚ". Pred niekoľkými rokmi 80% Turkov odpovedalo, že by chceli žiť v EÚ. Dnes 85% hovorí Nie! Podľa týchto skutočností, by bezvízový styk mal fungovať a strach z prílevu emigrantov by bol neadekvátny. Ďalším faktom, podporujúci túto teóriu je, ako sa píše v článku, že 27.000 Turkov sa odsťahovalo do Nemecka, ale 35.000 odišlo z Nemecka do Turecka. Osobne taktiež pozorujem, že čoraz viac Turkov priamo z Turecka navštevuje Európu a míňajú peniaze v lyžiarskych strediskách alebo obchodoch.

O tom, či by Turecko malo alebo nemalo byť členom EÚ sa vedú dlhoročné diskusie. Žiaľ, väčšina z nich je veľmi laická a argumenty postavené na predsudkoch, niekedy nepravdivých. O tom som taktiež písal pred 3 rokmi a ako sa ukazuje, niektoré body z môjho článku sa stávajú reálnejšie (napr. reemigrácia).

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prečo vlastne toto všetko? Ľudia vždy migrujú do krajín s lepšími podmienkami na život. Ak sa podmienky v pôvodnej krajine zlepšia, niektorí emigranti sa vracajú späť. To isté sme mohli aj vidieť u Slovákoch, Poliakoch a Čechoch, ktorí sa postupne vracajú domov z britských ostrovov. Ďalším reálnym faktom je, že Gréci sa snažia opustiť Grécko a ja sa im nečudujem. Dokonca vzdelaní Gréci čistia záchody vo Švédsku. Tí Turci, ktorí chcú byť úspešní, odchádzajú. Ostať chcú hlavne tí, ktorí využívajú sociálny systém, pretože v Turecku ani zďaleka nie je tak veľký ako v západnej Európe.

Žiaľ, nemôžem nájsť štatistiky, koľko ľudí migrovalo do Turecka a koľko Turkov odišlo zo západnej Európe. Každopádne, osobne som sa rozprával s niekoľkými Turkmi, starými, či mladými, ktorí vymenili život v Nemecku za život v Turecku. A že sa Turecko mení je vidieť na prvý pohľad. Západ Turecka má oveľa lepšiu infraštruktúru, než napr. Slovensko. Bez srandy. Taktiež mestá zažívajú stavebný boom, stavajú sa nové ulice s presklenými mrakodrapmi, na predmestí, kde pred 20 rokmi stáli chatrče, dnes stoja moderné apartmanové domy, ...

Aký odkaz by som chcel zanechať na záver? Turci opúšťajú Európu, vidia lepšie možnosti v Turecku. Možno sa dočkáme, keď Európu opustia prisťahovalci z Afriky, Ruska, arabských krajín, atď. Ale kto bude odchádzať posledný, nech zahasí svetlo ...

Slavomír Ogurčák

Slavomír Ogurčák

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kedysi idealista, dnes realista, vášnivý cestovateľ, Zoznam autorových rubrík:  Zahraničná politikaEurópska úniaEkonómiaSpoločnosťCestovateľskéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

754 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu